Люмініри і вініри – крок назустріч голлівудській усмішціЛюмініри і вініри – одне з останніх досягнень естетичної стоматології. Дані технології дозволяють без протезування ефективно усунути косметичні дефекти передніх зубів. Зокрема, плями, жовтизну, відколи, зміщення і т. д. Замість цього Ви отримаєте абсолютно рівний зубний ряд, іншими словами – ідеальну посмішку. Не дарма ж, друга назва популярних технологій – голлівудські вініри/люмініри. Вони пройшли двадцятирічні клінічні дослідження в США.

Різниця між люминирами і вінірами

По суті, і люмініри, і вініри є найтоншими пластинками-накладками на передню стінку зубів. Стоматологи часто проводять для них аналогію з накладними нігтями. Ці надміцні пластинки виготовляють для кожного індивідуально по зліпку зуба. Для вінірів використовують композити, фарфор або кераміку, для люминиров – спеціальний запатентований матеріал Cerinate Porcelane. Товщина вінірів зазвичай коливається від 0,5 до 0,7 мм, у той час як товщина люминиров складає всього 0,2-0,3 мм (як контактні лінзи). За рахунок цього, при установці вінірів доводиться видаляти шар емалі, рівний товщині накладки.

Настанова люминиров не вимагає сточування зубів або передбачає мінімальну їх обробку (люмініри ще іноді називають вінірами без обточування). До речі, під час того, як виготовляються постійні вініри, пацієнт деякий час ходить з тимчасовими. Вініри бувають повними і неповними. Повні являють собою своєрідні ковпачки, в той час як неповні – це пластинки.

Що краще?

Виходячи з усього вищесказаного, не складно зробити висновок, що у люминиров більше переваг. Встановлюються вони швидше і менш болісно. По міцності нітрохи не поступаються справжнім зубах за рахунок своєї еластичності. При дбайливому зверненні відколи і обломи виключені. Люмініри відмінно пропускають світло і на них не утворюються тріщини і мікротріщини.

Після установки люмініри складають з зубом майже єдине ціле, що виключає попадання вологи або їжі. Приблизний термін їх служби – близько 15-20 років (вініри ж протримаються 5-10 років). При цьому емаль залишається здоровою і, в разі чого, люминир можна завжди сошлифовать полірувальним бором. Правда, вініри більш прозорі і за рахунок цього виглядають натуральніше. Люмініри ж трохи візуально укрупнюють зуби, які після реставрації стають більш округлими за формою. До того ж, вони коштують набагато дорожче вінірів.

Показання до застосування люминиров і вінірів:

- білі або жовтуваті флюорозні плями (що виникли в результаті надлишку фтору);

- тетрациклінові зуби (зміна забарвлення під впливом антибіотика тетрацикліну);

- зміна кольору зуба результати травми або лікування;

- потемнілі старі пломби;

- неправильна форма зуба;

- пошкодження, сколи, тріщини, надмірний знос зубів;

- щілини між зубами (діастеми, треми);

- невеликі дефекти прикусу (за рахунок викривлення або скупченості зубів).

Рішення про те, що краще встановити – вініри або люмініри – приймає лікар після огляду пацієнта.

Протипоказання для установки люминиров і вінірів:

 - захворювання ясен;

- каріозні процеси;

- великі пломби;

- депульповані зуби;

- сильно викривлені зуби;

- прямий прикус;

- стоншена або тендітна емаль;

- скрегіт зубами (бруксизм).

До речі, в останньому випадку можна надягати на ніч спеціальну капу, яка запобігає тертя нижньої щелепи про верхню.

Як виготовляють і встановлюють вініри?

При першому відвідуванні стоматолога-естетиста здійснюється підготовка зуба. Тобто, видаляють верхній шар емалі, роблять зліпок і підбирають колір. Потім йде установка тимчасових вінірів. Зліпок відправляють в зуботехнічну лабораторію, де виготовляють і фарбують постійні вініри. Під час другого відвідування стоматолога йде вже їх примірки і установка. Вініри кріплять до зубів за допомогою стоматологічного цементу.

Як виготовляють та встановлюють люмініри?

При першому відвідуванні стоматолога лікар робить зліпок і комп'ютерне моделювання майбутньої посмішки. Далі відбувається виготовлення люминиров і їх примірки. При наступному відвідуванні здійснюється власне установка. Вона абсолютно комфортна для пацієнта і абсолютно безболісна, тому навіть не потрібна анестезія. Люмініри, по суті, приклеюють до очищеної поверхні зубів спеціальним клеєм, який стійкий до дії харчових кислот. Місце стику емалі та кераміки ретельно обробляють і полірують.

Переваги люминиров і вінірів:

- дозволяють приховати видимі недоліки без значного травмування зубів;

- не виділяються в роті і не відрізняються від інших зубів;

- дуже міцні і довговічні;

- гладка поверхня не стирається і не забарвлюється (на ній не накопичується зубний наліт);

- оброблені зуби не втрачають своїх функціональних здібностей;

- Ваші справжні зуби під вінірами або люминирами будуть надійно захищені;

- не вимагають якогось особливого догляду.

Що стосується догляду за вінірами і люминирами, він зовсім не складний. По-перше, потрібно регулярно ретельно очистити ротову порожнину, використовуючи для цього зубну щітку, пасту, нитка і ополіскувач. По-друге, раз в півроку чи варто проводити періодичний огляд у стоматолога. По-третє, не рекомендується гризти горіхи і насіння. Бажано також відмовитися від дуже частого вживання у великій кількості кави, чаю, червоного вина, інших фарбувальних продуктів і продуктів з тягнуть і терпкими властивостями. Наприклад, яблука краще попередньо нарізати на невеликі шматки.

Люмініри і вініри є оптимальним косметичним рішенням для реставрації зубів. Вони мають масу переваг перед іншими методами. А у випадку з люминирами, процес взагалі є безболісним і оборотним, тому у пацієнтів пропадають будь-які страхи і сумніви. Як підсумок, всього за пару відвідувань стоматолога паціенти отримують те, про що давно мріяли – бездоганну посмішку.