ГнатологіяДалеко не всі звертаються в стоматологічну клініку з такими скаргами як шум у вухах, скутість або больові відчуття в шиї, головні болі, мігрені або хропіння. А причина може ховатися в дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС). Так само як і бруксизм (скрегіт зубів), зміни прикусу, клацання зубних суглобів під час прийому їжі або позіхання, порушення в артикуляції і мимовільне змикання зубів. Нерідко причиною, що спровокувала проблеми з СНЩС, можуть бути втрата зубів або зниження їх висоти внаслідок підвищеного стирання, надмірні навантаження під час занять спортом, перенесені травми, дефекти прикусу. Крім того вживання деяких медичних препаратів і навіть занадто тривалий (понад 3-х годин) прийом у стоматолога можуть привести до проблем з ВНЩ-суглобами.

Так до кого ж звертатися, до якого фахівця в галузі стоматології, якщо турбують такі симптоми? Захворювання, які викликає патологія зубощелепної системи, в тому числі дисфункція скронево-нижньощелепного суглоба це сфера лікаря - гнатолога. Саме тому досвідчені протезисти і ортодонти нерідко вдаються до консультації гнатолога, якщо підозрюють проблеми з СНЩС у пацієнта.


Що таке гнатологя і чим вона займається.

Сам термін «Гнатологя» в перекладі з латині звучить як «вивчення щелепи». Відповідно гнатологя охоплює всю жувальну систему, вивчає її фізіологію, а також функціональні порушення і методи їх лікування. Вона дуже тісно переплітається з такими розділами стоматології як ортодонтія і протезування. Більш того, без урахування фундаментальних знань в сфері гнатології, якісне вирівнювання прикусу, протезування або імплантація просто не можливе і може привести до серйозних ускладнень в майбутньому. А в деяких випадках консультація гнатолога є обов'язковою. Це пов'язано з тим, що гнатолог більш широко і грунтовно вивчає взаємодію всіх елементів щелепи, можливі відхилення і їх вплив на здоров'я людини в цілому. Адже в організмі все взаємопов'язано. І гнатологи вже на практиці довели, що порушення в жувальній системі тягнуть збої і в інших органах. Наприклад, неправильний прикус безпосередньо впливає на поставу, а що вже говорити про травний тракт.

Яка основна задача лікаря-гнатолога.

У більшості випадків на прийом до гнатолога пацієнти потрапляють по направленню від протезиста або ортодонта. Але буває і в процесі профілактичного огляду, здавалося б при здорових зубах, стоматолог може порекомендувати консультацію гнатолга. І дуже добре, якщо збій в роботі СНЩС був помічений на початковій стадії, коли ще немає виражених проблем і больових відчуттів. Як і при будь-якому захворюванні, чим раніше розпочати лікування тим менше воно потребує часу і дешевше обійдеться. Тому, не варто відмовлятися пройти обстеження в гнатолога, навіть якщо Вам здається що це марна трата часу і грошей.

Основна мета гнатолога це з'ясувати причину, по якій відбувся зсув щелепи і усунути її, повернувши жувальну систему в правильне положення і відновивши її працездатність.

Що включає в себе діагностика у лікаря-гнатолога.

Лікар-гнатолог проводить комплексну діагностику яка включає в себе досить багато пунктів. Зокрема він вивчає:

  • розмір щелепи
  • зубний ряд
  • стан жувальних м'язів
  • щелепні суглоби
  • шийний відділ хребта

Також гнатолог оцінює поставу, в тому числі зазначає чи симетричні плечі, лопатки, тазостегнові суглоби. Обов'язково проводитися діагностика скронево-нижньощелепного суглоба. Використовуються такі методи як цифрова діагностика, сканування зубного ряду з отриманням 3D моделі.

Крім того, лікар проводить дослідження, які дозволяють йому оцінити якість змикання зубів в русі під навантаженням і без навантаження, а також в стані спокою.

Цілком можливо, що також може знадобитися зробити МРТ скронево-нижньощелепного суглоба або рентген.

Які методи лікування використовує гнатолог.

Лікувальний арсенал гнатолога включає в себе спеціальні трейнери і капи, які дозволяють закріпити правильне положення щелепи. Дуже важливим етапом лікування є індивідуально підібрана міогімнастика, спрямована на розслаблення і відновлення м'язів. І, звичайно ж, якщо причина дисфункції СНЩС полягала в неправильно підібраному протезі або помилки під час імплантації або пломбування, необхідно буде усунути ці дефекти.

Крім цього, комплексна терапія, спрямована на усунення первинних причин і запобігання повторення захворювання, може включати в себе:

  • відвідування лора
  • усунення неврологічних захворювань
  • курс масажу
  • мануальну терапію спрямовану на усунення зміщення дисків

Що Вам дасть відвідування гнатолога.

В першу чергу, звичайно ж, Ви позбудетеся від дискомфорту, болю та інших проблем, які, власне і привели Вас до гнатолога. Дуже багато відзначають поліпшення постави і загального самопочуття. А ще приємним бонусом може стати зменшення носо-губних складок і ефект омолодження!

Звертайтеся до нас в стоматологічну клініку «Absolut Clinic» і Ваша посмішка буде сліпуча !!!