Бюгельні протези – це різновид знімних протезів, яка сьогодні дуже поширена і популярна, завдяки багатьом перевагам. У перекладі з німецького бюгельний означає дугоподібний, що вказує на форму протеза, який складається з металевої дуги, пластмасового базису, штучних зубів та спеціальних фіксуючих елементів. Бюгельні протези підходять при втраті корінних зубів з різних причин, в тому числі – це є одним з методів лікування захворювань порожнини рота, які супроводжуються втратою зубів.
Основна показання до застосування даного методу лікування – відсутність більш трьох зубів підряд без опори з одного боку. Хоча можливо також і відновлення передніх зубів, одиночних дефектів верхнього або нижнього ряду, кінцевих і бічних дефектів. Головне, щоб було хоча б кілька опорних зубів, за допомогою яких можна буде зафіксувати протез. Який, до речі, є шинирующей конструкцією, що забезпечує нерухомість інших зубів і перерозподіляє навантаження в щелепи. Це вкрай необхідно при лікуванні пародонтозу. Ще два показання для застосування бюгельних конструкцій – патологічна стертість емалі і неправильний прикус.
Дугоподібні протези відрізняються один від одного методами кріплення. Всього існує три види способів фіксації: кламмери, атачмени і телескопічні коронки. Кламмери – це металеві гачки, обхвачують опорні зуби в області шийки. Вони хороші тим, що не передбачають сточування емалі опорних зубів і самі по собі не псують емаль, але зате помітні для оточуючих. Атачмени – це маленькі замочки, які забезпечують максимальну нерухомість протеза. Одна частина кожного такого замку знаходиться на опорному зубі, інша – на протезі. При наявності телескопічних коронок протез як би одягається зверху на обточені під коронки корінні зуби. Це найбільш складний і дорогий вид бюгельних протезів.
Що стосується переваг дугоподібних протезів, основним плюсом є максимально рівномірний розподіл жувального навантаження по всій ротовій порожнині. Це є відмінною профілактикою розвитку патологічних процесів. Такі протези не порушують чутливості і не впливають на чіткість мови. Вони прості у догляді і легко знімаються (хоча їх можна залишати навіть на всю ніч), а також порівняно зручні, надійні і міцні. Атачмени і телескопічні коронки забезпечують високу естетичність конструкції, яка доступна за вартістю, ніж імплантати.
Якщо ж говорити про недоліки, то до бюгельным протезів порівняно непросто адаптуватися – перший час вони можуть натирати слизову рота і викликати деякий дискомфорт. Процес адаптації може тривати до трьох місяців. Щодня протези необхідно 1-2 рази знімати і чистити зубною щіткою із спеціальним засобом, а також обполіскувати водою після кожного прийому їжі. Тільки в цьому випадку вони прослужать обіцяні 5 років. Конструкції на кламмерах вважають не самим естетичним варіантом. Але протези на замках або телескопічних коронках можна встановити лише при обточування опорних зубів під коронки. Тому важливо психологічно бути готовим до цієї обставини.
Бюгельні протези дуже натурально копіюють зовнішній вигляд здорових зубів і чудово відновлюють структуру зубного ряду. За рахунок цього вони відповідають усім нормам протезування. Більш функціональний і естетичний результат може дати тільки імплантація. Але якщо є протипоказання або пацієнт не може собі дозволити імплантати з фінансової точки зору, бюгельні протези – це досить непогана альтернатива.