Брекети – це ортодонтичні конструкції, які допомагають виправити неправильний прикус або випрямити криві зуби. Даний метод присутній на ринку стоматологічних послуг вже кілька десятиліть, тому сьогодні різновидів брекет-систем досить багато і ми з Вами спробуємо розібратися, які ж переваги і недоліки кожного з видів.

Почнемо з того, що механічні ортодонтичні апарати бувають знімними і незнімними. Знімні апарати підходять в основному для дітей і лише іноді для дорослих з незначними дефектами в порожнині рота. З першого погляду може здатися, що вони – це більш зручний варіант, але насправді все відносно. Якщо мати правильний психологічний настрій і працювати з хорошим ортодонтом, то до будь незнімним брекетів з часом можна звикнути і, можливо, навіть перестати їх помічати.

Знімні апарати бувають однощелепні і двощелепні, причому перші зараз зустрічаються все рідше. Різновидів знімних апаратів (це ще не зовсім брекети) всього три: ортодонтичні пластинки, трейнери і елайнери. Конструкція пластинок виконана з пластмаси, спеціальних гачків для фіксації і гвинтів для активації. Трейнери (капи) виготовляють зазвичай з силікону. Надягають їх на всю ніч і на одну годину в день. Основою елайнерів є міцні сталеві пластини, зроблені за формами зліпків.

Що стосується власне брекетів, то вони можуть бути розміщені зовні (вестибулярні) або усередині (лінгвальні). Внутрішні брекети абсолютно непомітні для оточуючих. Але вони коштують на порядок дорожче і до них порівняно непросто адаптуватися. Способи фіксації брекет-систем бувають прямими і непрямими. Прямий метод фіксації передбачає приклеювання брекетів безпосередньо на зуби. При непрямої фіксації ортодонтичний апарат спочатку фіксують на гіпсовій моделі зубного ряду пацієнта, а потім його вже переносять в ротову порожнину.

Дуги брекетів можуть по-різному бути пов'язаними між собою. Класичний варіант – це лігатурні моделі, більш сучасний – безлігатурні (саморегулюючі) моделі. Грубо кажучи, безлігатурні апарати – це брекети з особливим видом кріплення, за рахунок якого вони виглядають більш акуратно, причому, зменшуються терміни лікування і знижується рівень дискомфорту пацієнта. На іншій чаші ваг – висока вартість і складність конструкції.

Більше всього різновидів у брекетів за матеріалами. Традиційними вважаються металеві системи. Вони є найбільш універсальними і доступними для більшості. Зазвичай їх виготовляють з нержавіючої сталі, для людей з алергією – із сплавів титану. Для любителів благородних металів брекети покривають золотом. А дітям і підліткам найбільше подобаються кольорові і фігурні лігатури, які роблять брекети яскравим і незвичайним аксесуаром. Не менш популярні і пластикові конструкції. До того ж, полімерні моделі, що виготовляються з пластмаси, є ще й прозорими. Пластмаса менш помітна на зубах, ніж метал, але з часом вона забарвлюється.

Бажаючі мати естетичної посмішкою навіть під час лікування вибирають не тільки пластикові, а також керамічні і сапфірові брекети. Ці тендітні конструкції чудово відповідають кольору зубів, але вимагають більш ретельного догляду і, знову ж таки, підходять не для всіх та через ціни питання. Ще один різновид – композитні брекет-системи, виготовлені з медичного поліуретану. Вони більш міцні, надійні і безпечні (порівняно з пластиковими), але підходять тільки для нескладних випадків, тобто для відносно нетривалого носіння.

І останній вид, який ми розглянемо, – це об'єднані моделі, що включають в себе кілька матеріалів, наприклад, метал і пластик. Об'єднані брекети дуже зручні, якщо потрібно трохи