Пародонтоз – хвороба, про яку, напевно, чули всі і яка оточена просто безліччю різноманітних домислів та чудернацьких способів вилікувати її. Але єдине в чому одностайні і стоматологи і народні цілителі, це те, що пародонтоз приносить дуже багато дискомфорту і цілком може привести до втрати зубів.
Що ж за хвороба пародонтоз і причини її виникнення
Перш за все необхідно визначити що ж собою являє пародонт. А пародонт це не тільки ясна, а й щільна тканина яка має назву періодонт і відповідає за утримання зуба в лунці, а також цемент кореня зуба та кістка альвеолярного відростка щелепи і т. д. Таким чином, пародонт об’єднує цілий комплекс тканин які забезпечують утримання зуба в лунці, перешкоджають надмірному тиску під час їжі, забезпечують кровопостачання та інше.
Отже, що ж саме призводить до пародонтозу? Найчастіше першопричиною стає недостатня щоденна гігієна і нехтування регулярним професійним чищенням зубів у стоматолога. Зубний наліт та камінь стають надзвичайно сприятливим середовищем для виникнення та прогресування різноманітних інфекцій. До того ж зубний камінь тисне та травмує ясна.
Також серед причин виникнення пародонтозу можна виділити наступне:
- Спадковість
- Не збалансоване харчування
- Травми
- Паління
- Ендокринні порушення (цукровий діабет, гіпертиреоз тощо)
- Онкологічні захворювання
- Порушення гормонального фону
- Деякі групи ліків
- Неправильно виконане протезування чи встановлення брекетів
- Неправильний прикус що ускладнює гігієну
Ранні симптоми пародонтозу
Нажаль, специфіка пародонтозу така, що на самому початку виникнення захворювання, ви не будете відчувати ніяких окремих симптомів. Або ж вони будуть настільки не значними, що їх легко можна проігнорувати. Але все ж варто якнайскоріше звернутись до стоматолога якщо:
- Ви відчуваєте тиск на ясна
- Неприємний запах який не пов’язаний з вживанням специфічних продуктів і не зникає або дуже швидко з’являється знов після чищення зубів.
- Підвищується чутливість зубів
- Кров під час чищення чи споживання їжі
- Почервоніння ясен
Про перехід хвороби в хронічну стадію свідчать наступні симптоми:
- Ясна опускаються і зуби виглядають довшими. Тобто шийка зуба оголяється
- Збільшуються проміжки між зубами
- Ясна чутливі і болять
- Кровоточивість ясен
- Слизова втрачає колір і виглядає блідою
- Рухливість зубів
Як лікується пародонтоз
Нерідко, намагаючись самостійно вилікувати запалення за допомогою народних методів, люди суттєво погіршують ситуацію і звертаються до стоматолога тоді, коли хвороба вже набула хронічного перебігу. Нажаль на пізніх стадіях пародонтоз уже не можливо вилікувати повністю. Але стоматолог може стабілізувати ситуацію і запобігти подальшому розвитку хвороби. Сучасні методи лікування дозволяють повернути комфорт та зробити посмішку знову привабливою.
Тактика лікування пародонтозу залежить від ступеню пошкодження тканин і в будь якому випадку передбачає комплексний підхід. Загалом можна виділити декілька етапів лікування пародонтозу.
- Діагностика. При цьому лікар проводить не тільки візуальний огляд. Наприклад, вам можуть запропонувати провести комп’ютерну томографію. Це дослідження дозволить виявити хворобу на самому її початку.
- Професійне чищення зубів. Під час цієї процедури видаляється наліт та зубний камінь. Очищуються при ясенні кишені.
- Санація. Навіть не великий карієс є джерелом інфекції тому дуже важливо вилікувати усі захворювання та запалення.
- Медикаменти. Призначення курсу антибіотиків чи полоскання для того щоб прибрати запальні процеси.
- Курс вітамінів.
- Фізіотерапевтичні процедури. Використання апарату «Вектор», електрофорезу чи ультразвуку дозволяє покращити кровообіг в тканинах пародонту.
- Ортодонтичні та хірургічні методи
Шинування (скловолокном) зубів при пародонтозі
Коли пародонтоз призводить до рухливості зубів, рятує ситуацію такий метод як шинування. Саме ця процедура дозволить зупинити рухливість зубів та попередить втрату зубів. Шина об’єднує зуби в блок, завдяки чому навантаження на зуби розподіляється рівномірно, а зменшення рухливості зубів дозволяє ефективно провести лікування пошкоджених тканин.
При шинуванні зубів можуть використовуватись арамідні нитки, скловолокно, коронки, протези. В залежності від стану зубів і прогресування хвороби, шини можуть бути як тимчасовими, так і постійними. Варто відмітити, но одним з найпопулярніших матеріалів для шинування являється скловолокно. Це пов’язано з тим, що шина із скловолокна буде не помітною, вона міцна і не приносить дискомфорту. До того ж, шинування скловолокном має цілком доступну ціну.
Курс лазеротерапії при захворюванні тканин пародонта
Лазерна терапія при захворюваннях пародонту дозволяє швидко і безболісно досягти значного покращення. Під час лікування пародонтозу за допомогою лазера проводиться очищення та стерилізація приясневих кишень, висікаються пошкоджені тканини, згладжується поверхня ясен тощо. При цьому, навіть якщо маніпуляція була складною, відновлення відбувається швидко і з мінімальним дискомфортом для клієнта. Серед переваг лазеротерапії можна виділити наступне:
- Стерильність
- Відсутність болю та кровотечі
- Не потрібно накладати шви
- Швидкий результат (уже після першої процедури)
- Висока ефективність
- Процедура не потребує багато часу
- Швидке відновлення
Отже, основне правило: не нехтувати регулярними оглядами у стоматолога! Тільки так лікар зможе виявити пародонтоз на ранніх стадіях тоді, коли виражені симптоми ще відсутні. І саме на цій початковій стадії лікар зможе зупинити захворювання швидко і повністю!