Культьові вкладки дають можливість відновити зуб в тому випадку, коли коронка зуба зруйнована більш ніж на 50 % або повністю, але корінь залишився неушкодженим. За допомогою такого мікро протеза створюється штучний зуб, який повністю імітує натуральний. При цьому відсутня необхідність будь яким чином впливати на сусідні зуби.
Що собою представляє культьова вкладка.
Культьову вкладку також часто називають штифтовою. І дійсно, ці два мікро протези мають деякі спільні риси і використовуються для відновлення сильно пошкодженого зуба. Але штифт вужчий і коротший, використовується він в тому випадку, коли коронка зуба зруйнована менш ніж на 50 %. Культьова вкладка представляє собою монолітну конструкцію нижня частина якої занурюється в корінь зуба, тим самим зміцнюючи його, а верхня частина виступає над яснами і слугує основою для встановлення штучної коронки. Виготовляються вкладки індивідуально для кожного зуба.
Які переваги та недоліки культьових вкладок.
Як і будь який зубний протез культьові вкладки мають свої особливості. Так до плюсів таких мікро протезів можна віднести наступне:
- Індивідуальне виготовлення. Вкладка гарантовано надійно стане на місце, а щільна фіксація в каналі унеможливлює потрапляння інфекції.
- Рівномірне навантаження на зуб що попереджує можливість руйнування кореня.
- Якщо коронка була пошкоджена або зносилася, її міняють без необхідності заміни вкладки.
- При установці культьової вкладки немає необхідності будь яким чином обробляти сусідні зуби.
- Повністю відновлюється жувальна функція.
- Довговічність.
До недоліків культьової вкладки можна віднести:
- Відносно високу ціну, яка компенсується довговічністю.
- Встановлення протеза вимагає декілька відвідин стоматолога.
Види культьових вкладок за способом виготовлення.
В залежності від того який саме зуб необхідно відновити, виготовляються литі або розбірні культьові вкладки.
Литі культьові вкладки використовуються якщо зуб має один або два корені. Виготовляються вони методом лиття під дією високого тиску та температури.
Якщо ж культьова вкладка буде встановлюватись на зуб з 3 або 4 коренями, буде використана розбірна модель. Розбірні вкладки не поступаються в міцності литим. Знімні штифти фіксуються в коренях зуба і потім до них приєднується верхня частина.
Які матеріали використовують для виготовлення культьових вкладок.
Якщо говорити про матеріал виготовлення, то можна вирізнити чотири основні типи культьових вкладок. Вибір матеріалу в першу чергу залежить від того, який зуб необхідно реставрувати. Для кутніх зубів обираються більш міцні матеріали, а при реставрації передніх зубів більша увага приділяється естетиці.
- Металеві вкладки. Являються оптимальним варіантом для відновлення саме кутніх зубів так як відрізняються високим ступенем міцності, але мають менш естетично привабливий вигляд.
- Вкладки з кераміки. Мають високі естетичні властивості, досить міцні та довговічні. Але можливе пошкодження через механічний вплив або надмірне навантаження.
- Вкладки з композитних матеріалів. Дозволяють до найменших дрібниць відтворити зовнішній вигляд «рідного» зуба. Для їх виготовлення використовують композити різного складу, тим самим надаючи мікро протезу необхідних характеристик. Але варто враховувати, що композитні вкладки дещо уступають в міцності металевим та керамічним вкладкам.
- Цирконієві вкладки. Естетичні, довговічні та міцні. Встановлюються як на передні, так і на кутні зуби.
Як відбувається встановлення культьової вкладки.
Процедура встановлення культьової вкладки потребує декількох відвідин стоматолога і має наступну послідовність:
- Підготовка зуба яка включає якісну обробку та пломбування кореневих каналів. Далі в кореневих каналах робляться жолобки для встановлення вкладки.
- Виготовлення зліпка щелепи.
- На час виготовлення культьової вкладки встановлюється тимчасова вкладка.
- Встановлення культьової вкладки.
Не зволікайте! Записуйтесь на консультацію до нашої стоматології Абсолют Клінік та отримайте відповідь на всі Ваші питання!