Вчення Аюрведа дуже давнє, воно тісно пов'язане з йогою і так само бере своє коріння в Індії. Це одна з гілок нетрадиційної медицини, що вчить дотримуватися певного режиму і способу життя, слідувати вельми чітким і простим правилам харчування. Філософія вчення полягає в тому, що всі захворювання є результатом дисбалансу цих трьох основних складових нашого життя.

Аюрведа вчить, що все, що існує в світі, складається з п'яти основних елементів, а саме вогню, повітря, води, землі і ефіру. Ці п'ять елементів з'єднуються в пари, утворюючи три доши. Перша доши називається «Вата» і утворюють її повітря і ефір, інша доши «Пітта» утворена союзом вогню і землі, і третя доши «Капха» з'єднує землю і воду. Доши це сила, що впливає на те, яким буде людина, яка у нього буде статура, звички, поведінка, пристрасті в їжі і особливості здоров'я.

Послідовники Аюрведа запевняють, що варто визначити свій тип доши і організувати свій ритм життя і харчування відповідно до певних правил, можна оздоровити свій організм. У тому числі Аюрведа прописує досить чіткі правила і рекомендації по догляду за зубами. І варто зазначити, що слідуючи цим вказівкам цілком можна поліпшити стан своїх зубів і ясен, уникнути багатьох захворювань і, навіть, деякі з них вилікувати.

Звичайно ж, не варто нехтувати регулярними профілактичними оглядами у стоматолога. Адже навіть якщо зуби білі і нічого не болить, немає гарантії що все дійсно в порядку.

Догляд за зубами по Аюрведі.

Навіть скептик, вивчаючи правила Аюрведи по догляду за зубами, виявить що вони дуже розумні і тісно переплітаються з рекомендаціями традиційної медицини. Так само як і сучасні лікарі, послідовники вчення Аюрведи, стверджують, що якщо людина здорова, нальоту на язиці і неприємного запаху з рота не буде. Також настійно рекомендують ретельний і регулярний догляд. Багато рекомендацій сприяють насиченню такими важливими для здоров'я, і не тільки зубів, але і всього організму, елементами як кальцій, цинк, магній.

Тому, навіть якщо Ви не шанувальник вчення Аюрведа, може все ж варто взяти на озброєння деякі правила, які дозволять Вам зберегти зуби здоровими.

Що б уникнути проблем із зубами, Аюрведа рекомендує:

  • Для чищення зубів рекомендується використовувати не пасти з солодким або м'ятним смаком, а розтерті в порошок гіркі і терпкі трави. Це може бути трава маргози, що володіє гірким смаком, і одна з в'яжучих трав, таких як кушта, вілва або лохдра. Трави беруть в рівній пропорції. Дуже корисним вважається порошок зі смаженої шкаралупи мигдальних горіхів. Готувати такі порошки самостійно не обов'язково, їх можна купити в спеціалізованих магазинах.
  • Кожен ранок починайте з того, що з'їдайте невелику жменьку білого насіння кунжуту. При цьому дуже важливо ретельно його прожувати, а потім розтерти залишки насіння по яснах і зубах, немовби масажуючи їх. Біле насіння кунжуту відрізняється неймовірно багатим вітамінно-мінеральним складом. У ньому є вітаміни С, А, Е і вітаміни групи В, а також насіння кунжуту багате магнієм, цинком, фосфором, залізом і кальцієм. Такий склад робить його дуже корисним продуктом для зубів
  • Використовувати кунжутне масло для масажу ясен. Робиться це так, необхідно набрати в рот масло і немовби полоскати ним рот протягом 2-3 хвилин. Потім масло випльовують і масажують ясна пальцями. Така процедура є відмінною профілактикою різних захворювань ясен.
  • Масло чайного дерева використовують для лікування пародонтозу і запальних процесів на яснах. На вологу зубну щітку наносять кілька крапель олії і чистять зуби як зазвичай. Потім за допомогою ватного тампона масло наносять на зону коренів зубів. Такі процедури так само ефективні при підвищеній чутливості зубів
  • Ще корисна і така «гімнастика» для зубів. Необхідно 6 разів акуратно постукати зубами, стискаючи їх
  • Їжу завжди необхідно ретельно пережовувати, що рекомендує також і традиційна медицина.
  • Завжди після будь-якого прийому їжі полоскати рот водою.